Malebné kulisy východočeského města Litomyšl se připravují na 11. ročník profesních kurzů animace ANOMALIA. Tradiční letní akce se dokázala probojovat mezi dvacítku nejlepších mezinárodních škol animace na světě. Tradičně se o své dovednosti podělí tvůrci z věhlasného studia PIXAR, kteří mají na kontě filmy jako Hledá se Nemo, Ratatouille, Příběh hraček 2, ale i loutkové filmy Ukradené Vánoce a Jakub a obří broskev. Tento rok mají tvůrci animovaných filmů jedinečnou šanci vyhrát účast ve vývojovém inkubátoru STORY & CHARACTER DESIGN LABS.

 

Součástí kurzů ANOMALIA je inkubátor pro vývoj příběhů a výtvarného pojetí animovaných celovečerních a seriálových projektů Story & Art Lab. Ten letošní bude hostit dva přední umělce ze studia Pixar. V roli mentora příběhů přijede Nathan Stanton a na design postav pro animovaný film se zaměří jeden z hlavních art directorů a produkčních výtvarníků studia Pixar Ricky Nierva.

 

Hvězdná jména tvůrců se zkušenostmi z filmů jako Hledá se Nemo, Příběh hraček 2 nebo Příšerky, s. r. o., zaručují vysokou kvalitu nabízeného programu. Jejich účast na kurzech ANOMALIA je tím cennější, že nikde jinde na světě nemají profesionálové z oboru možnost spolupracovat s těmito špičkovými odborníky dlouhé dva týdny. Jejich standardní semináře nejsou delší než dva dny a jsou to často pasivní přednášky bez možnosti spolupracovat s nimi na vlastním projektu. Přitom jejich cena se příliš neliší od částky za dva týdny na ANOMALIA. Tři tvůrčí týmy teď mají možnost vyhrát účast v inkubátoru se svým projektem!

 

Stačí se zapojit do soutěže, kterou podporují Anifilm, DEPO2015 Plzeň a Nadační fond FILMTALENT Zlín. Tvůrčí týmy zpracují základní popis projektového záměru pro animovaný celovečerní film, krátký film, nebo seriál a svůj zájem soutěžit oznámí pořadatelům do 10. dubna. Soutěžní tým lze sestavit z autora (režiséra), scenáristy a storyboardisty, kteří se budou účastnit Story labu, a ještě dva výtvarníci, kteří navrhnou design postav v rámci Character design labu. Týmy si zvolí, zda budou pracovat na komedii, či na akčním, nebo dobrodružném filmu. Také si vyberou cílovou skupinu – děti od šesti do devíti let, rodinu, nebo dospělé.

 

Soutěžní návrh pak týmy pošlou do 25. dubna. Odborná porota na začátku května, během festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni, rozhodne, které tři týmy své návrhy zrealizují v inkubátoru na kurzech ANOMALIA 2018 v Litomyšli.

 

Inkubátor má mezi českými tvůrci posílit týmovou spolupráci. Podle zakladatele ANOMALIA Davida Touška představují tvůrčí týmy zásadní prvek fungujícího animačního průmyslu: „Na velkých projektech celovečerních filmů či seriálů pracují týmy, nikoliv samostatní autoři. Kreativní vývoj je stavěn na vzájemné tvůrčí diskusi. Kdo své práce sdíli s druhými a získává jejich názor, rozvíjí projekt efektivněji, jak uvedl minulé léto náš host ze studia LAIKA Mike Cachuela. Zároveň je potřeba spolupráce se špičkovým mentorem. To jsou ingredience a nástroje úspěchu.

 

Podle Touška se čeští tvůrci nemusí bát, že by je zahraniční mentoři nutili jít přísně „pixarovskou“ cestou: „Čeští tvůrci budou v roli režisérů vlastních příběhů a designu a tito špičkoví odborníci se budou muset přizpůsobit jejich příběhům a výtvarným stylům. Pomohou tvůrcům nastavit si efektivní proces vývoje a provedou je tak ‚temným lesem‘ vývoje projektů, se kterým mají nezpochybnitelné zkušenosti, aby jejich příběhy byly srozumitelné globálnímu publiku. Výtvarníci zažijí reálnou spolupráci v kontextu vlastního příběhu a seznámí se s osobním procesem Rickyho Niervy, který navrhuje postavy na základě psychologie postav v kontextu příběhu.

 

Podrobná pravidla soutěže i přihlášky najdete na stránkách www.anomalia.eu/soutez.

 

 

Zkušenosti účastníků s ANOMALIA Story Lab