Novinky

LICHOŽROUTI uspěli v zahraniční distribuci

Nejúspěšnější současný český animovaný film „Lichožrouti“ míří do kin v Polsku, Jižní Koreji, Číně a Spojených arabských emirátech. Jak uvedl server Variety.com., za prodejem distribučních práv stojí dánská agentura LevelK.

V Čechách a na Slovensku se naopak zloději lichých ponožek stěhují z kin na DVD. To vyšlo v obou jazykových verzích koncem března.

Z první vlny zahraniční distribuce máme radost, stejně jako z velkého zájmu o anglickou verzi Lichožroutů ze strany distributorů pro anglicky mluvící regiony. Vše je v jednání, tak doufám, že nakonec uvidí Lichožrouty úplně všude,“ komentoval zájem zahraničních distributorů producent Ondřej Trojan.

Celovečerní film překonal hranici 320 tisíc diváků a stal se 4. loňským nejnavštěvovanějším animovaným snímkem v českých kinech. S dobrou návštěvností filmu tvůrci údajně počítali: „Lichožroutům jsme v tomhle ohledu hodně věřili, i když samozřejmě tabulky návštěvnosti jsme sledovali v prvních týdnech s velkým napětím. Producent Ondřej Trojan řekl, že cokoli pod 200 tisíc by bylo zklamáním,“ uvedla mluvčí filmové a televizní společnosti Total HelpArt Barbora Trojanová.

Ohledně toho, zda potenciál uspět v zahraničí je u animovaného filmu větší, než u hraných, tvůrci zatím žádnou zkušenost nemají: „Lichožrouti jsou první animovaný film z produkce T.H.A.. Víme ale od našeho sales agenta, společnosti LevelK, že zájem zahraničních distributorů o film stále trvá, momentálně je proto v jednání výroba anglické verze dabingu. Lichožrouti jsou svým námětem mezinárodně srozumitelní a je to velkofilm, stejně jako byly z naší produkce filmy Musíme si pomáhat nebo Želary, které se také dostaly do zahraniční distribuce. I to může hrát svou roli,“ myslí si Trojanová.

I přes divácký úspěch se zatím pokračování Lichoužroutů nechystá, chybí totiž scénář, který by musel nejprve vzniknout.

Pochvalné kritiky se film dočkal i u odborné veřejnosti. Byl nominován jako jediný zástupce animované tvorby na Ceny české filmové kritiky v kategoriích nejlepší film (Ondřej Trojan) a nejlepší audiovizuální počin (Galina Miklínová). Česká filmová a televizní akademie nominovala Lichožrouty na cenu Český lev za nejlepší zvuk (Jan Čeněk a Richard Müller) a nejlepší scénografii (Galina Miklínová).

Producentem filmu je Filmová a televizní společnost Total HelpArt,T.H.A., koproducenty Česká televize, Alkay Animation Prague, PubRes (Slovensko) a Filmosaurus Rex (Chorvatsko).

 

Režie: Galina Miklínová
Literární předloha: Pavel Šrut
Scénář: Pavel Šrut a Galina Miklínová
Kamera: Tomáš Sysel
Střih: Vladimír Barák
Zvuk: Jan Čeněk, Richard Müller
Triková supervize: Alkay Animation Prague – Petr Horák
Výtvarník: Galina Miklínová
Hudba: Filip Míšek
Písně: Martin Tvrdý
Producent: Ondřej Trojan, Total HelpArt T.H.A.
Koproducenti: České televize – Filmové centrum PubRes – Zuzana Mistríková, Lubica Orechovská Alkay Animation Prague – Petr Horák Filmosaurus Rex – Arsen Anton Ostojić
Výkonný producent: Michaela Syslová
Výroba: Filmová a televizní společnost Total HelpArt T.H.A.
Distributor: Falcon a.s.
Film vznikl

za přispění:

Státní fond kinematografie

Audiovizuálny fond (Slovensko)

Hrvatski audiovizualni centar (Chorvatsko)

Film vznikl ve spolupráci s: HBO
Žánr: Celovečerní animovaný film
Stopáž: 83 minut
Formát: Klas (1,85:1) 2D, zvuk 5,1
O filmu: www.lichozroutifilm.cz

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.