Ve dnech 6. – 8. května 2019 se uskuteční 7. ročník CEE Animation Fóra, největšího setkání zástupců animačního průmyslu ve střední a východní Evropě. Za dobu šestileté existence se podařilo vybudovat silnou základnu filmových profesionálů a tento rok v Třeboni přivítat rekordních 200 účastníků z celé Evropy. Hlavním bodem programu bude soutěž animovaných projektů ve třech kategoriích: krátký film, seriál/TV speciál nebo celovečerní film.

Šanci získat pro svůj projekt koprodukčního partnera si soutěžící mohou zajistit vystoupením před dvěma stovkami filmových profesionálů – včetně producentů, dramaturgů TV stanic, ředitelů festivalů, distributorů, investorů nebo zástupců národních filmových fondů. „Máme velkou radost, že naše pozvání přijali přední světově uznávaní odborníci. Ti všichni přijíždějí do Třeboně, aby se setkali s novou kreativitou, diskutovali o nových vizích a příležitostech nebo promluvili o způsobech financování a strategií pro další rozvoj oboru,“ dodává spoluorganizátor akce Michal Podhradský. Během tří dnů je dáván velký důraz na networking v podobě osobních schůzek nebo krátkých prezentací jednotlivých zemí a studií.

Vybraní tvůrci budou mít jedinečnou příležitost konzultovat své projekty s pozvanými experty, získat od nich cennou zpětnou vazbu a rady, jak zdokonalit scénář nebo produkční strategii. O týmy v kategorii krátký film se postará maďarská režisérka a ilustrátorka Zsuzsanna Kreif (Limbo-Limbo Travel, Candide) a velmi zkušení scénáristé Philip LaZebnik (Pocahontas and Mulan, Prince of Egypt, The Legend of El Dorado) a Phil Parker (Wallace and Gromit – Curse of the Were-Rabbit, The Pearce Sisters, The Hogfather). Tvůrci seriálů a TV speciálů mohou své projekty konzultovat s Agnes Bizzaro (Cartoon Springboard) a českou scénáristkou a dramaturgyní Annou Vášovou (13ka).

Do soutěže bylo vybráno celkem 32 animovaných projektů a tuzemská tvorba je zde zastoupena 5 snímky, což je v historii akce (dříve známé pod názvem Visegrad Animation Forum) dosud nejvíc. Publiku a odborné porotě se představí krátký film Jana Míky Husa, televizní seriál Kosmix (r. Klára Jůzová, Vojtěch Dudek, p. Martin Jůza) a hned tři celovečerní filmy: Babu v nočním městě (r. Petr Vodička, p. Radim Procházka), Moje slunce Maad (r. Michaela Pavlátová, p. Kateřina Černá, Petr Oukropec; Ron Dyens, Peter Badač; ČR, Francie, Slovensko) a Perla režiséra a producenta v jedné osobě Martina Kotíka. Vizuální podobu a podrobný popis všech projektů lze najít zde.

Vybrané projekty budou hodnoceny odbornou porotou (stručné životopisy zde):

Krátké filmy: Olivier Catherin (Kiki of Montparnasse, 2014), Laurent Crouzeix (Euro Connection), Jamie Kezlarian Bolio (62 GEORGE STREET), Damien Megherbi (Wicked Girl, 2017, Guaxuma, 2018), Jelena Popović (Hedgehog’s Home, 2017), Jakob Schuh (Revolting Rhymes, 2016), Enrico Vannucci (Venice Film Festival, Torino Short Film Market).

Seriály / TV speciály: Caterina De Mata (L&C studio), Maciej Jakubczyk (The Kids Film Festival, Warsaw Kids Film Forum), Manuela Lumb (producentka dětských programů), Halka Marčeková (RTVS), Emmanuèle Pétry-Sirvin (Dandelooo).

Celovečerní filmy: Anca Damian (The Fantastic Voyage of Marona, 2019), Mats Grorud (The Tower, 2018), Alexis Hofmann (BAC FILMS), Marcin Łuczaj (New Europe Film Sales), Marie-Pierre Valle (Wild Bunch).

Nejlepší snímky se mohou těšit na širokou škálu cen v podobě stipendií na přední evropské workshopy: CEE Animation Workshop, EAVE Marketing Workshop, Anomalia Character Design Lab, Pop Up Film Residency a European Animation Development Lab Animation Sans Frontières. Cílem organizátorů je stále zvyšovat znalosti a dovednosti filmařů, aby dokázali obstát v konkurenci se západoevropskou tvorbou. Vítěz každé kategorie navíc získá finanční cenu v hodnotě 1 000 eur. Diváci budou mít možnost ocenit nejlepší celovečerní projekt a udělit tak Nespresso Audience Award.

Letošní novinkou je připojení nové aktivity CEE Animation Workshop, celoročního vzdělávacího programu určeného pro vývoj animovaných projektů a vytváření sítě pro producenty a jejich tvůrčí týmy. Třetí a závěrečný modul proběhne ve Třeboni 4. – 8. května a zaměří se především na strategii přístupu na trh. Nabitý program nabídne účastníkům přednášky zkušených filmových profesionálů jako např. Moe Honan (MoetionFilms), Iris Cadoux (Eurimages), Francois Le Gall (a_BAHN) nebo Jean Francois Le Corre (Vivement Lundi!). I v tomto setkání budou týmy dále pracovat na svých animovaných projektech a konzultovat je s pozvanými lektory.

V rámci bohatého programu bude mimo jiné slavnostně uveden další ročník CEE Animation Talents. Jedná se o tradiční výběr devíti nejlepších krátkých filmů mladých a debutujících umělců ze střední a východní Evropy vyrobených v předchozím roce, které poté po celý následující rok cestují po celosvětových festivalech.

CEE Animation Forum se koná v rámci Mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm (7. – 12. května 2019). CEE Animation je podporováno programem Creative Europe MEDIA a je spolufinancováno státními fondy a profesionálními organizacemi z Česka (ASAF, Asociace animovaného filmu), Maďarska (MOME ANIM, Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapešť), Polska (SPPA, Polish Animation Producers Association), Slovenska (APAF, Slovak Association of Animated Film Producers) a Slovinska (DSAF, Slovenian Animated Film Association).